Nadzwyczajni
                  Szafarze Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej
informacje
wydarzenia
dokumenty i artykuły
szafarze naszej diecezji
zmarli szafarze naszej diecezji

WYDARZENIA 2024

Rekolekcje dla kandydatów na NSKŚ w Zamku Bierzgłowskim.

    Od 26 do 28 kwietnia 2024 roku w Zamku Bierzgłowskim odbyły rekolekcje dla 13. kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy tym samym zakończyli przygotowania do pełnienia tej funkcji w diecezji bydgoskiej. Studium przygotowawcze rozpoczęło się we wrześniu 2023 r. i trwało do kwietnia 2024 r. Podczas przygotowań w każdą 3. sobotę miesiąca kandydaci uczestniczyli w wykładach z liturgiki, prawa kanonicznego, sakramentologii, teologii moralnej, teologii duchowości oraz teologii pastoralnej, zorganizowanych przy pomocy Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.
Podczas samych rekolekcji, prowadzonych przez ks. Mateusza Nowaka i ks. Karola Rawicz-Kostro, przyszli nadzwyczajni szafarze Komunii św. pogłębili aspekty praktyczne związane z udzielaniem Komunii św. podczas Mszy św. i posługą NSKŚ wśród osób chorych. Najważniejszym momentem każdego dnia rekolekcyjnego była Eucharystia, którą pierwszego dnia sprawował ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk. Kandydaci mieli też czas na modlitwę adoracyjną przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się z panami pełniącymi już funkcję NSKŚ, którzy podzielili się własnym doświadczeniem.                       Błogosławieństwo kandydatów do pełnienia funkcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którego udzieli Biskup Ordynariusz, odbędzie się 18 maja 2024 r. w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

II tura rekolekcji Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej.

    Od 12 do 14 kwietnia Licheń stał się po raz kolejny w 2024 r. miejscem rekolekcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. diecezji bydgoskiej. W drugiej turze tegorocznych ćwiczeń duchowych, w której uczestniczyło ponad 100 rekolektantów, pod różnymi aspektami omówiony został temat cierpienia w życiu człowieka wierzącego. W pierwszym dniu skupienia ks. Jakub Dębiec z archidiecezji gnieźnieńskiej wyjaśnił aspekty praktyczne liturgicznej posługi u chorych i zanoszenia im Komunii św. a w czasie Eucharystii ks. Mateusz Nowak skupił się na czci oddawanej przez człowieka wierzącego Najświętszemu imieniu Jezus.

Drugiego dnia rekolekcji poruszony został temat cierpienia w nauczaniu Jana Pawła II zawartym w liście apostolskim Salvifici doloris z 11 lutego 1984 r., w którym św. Papież Polak wyjaśnił odkupieńczy sens krzyża i śmierci Jezusa. Uczestnicy rekolekcji uczestniczyli też w Drodze Światła, a punktem centralnym była Eucharystia sprawowana przez ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

Ostatniego dnia ks. Szymon Gołota wyjaśnił nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., jak chorzy, z psychologicznego punktu widzenia, przeżywają swoje cierpienia i w jaki sposób można im w tych trudnych chwilach towarzyszyć.

Zdjęcia wykonali:
Łukasz Nowacki, Damian Kaczmarek, Marcin JuszczakZmarł Mieczysław Erdmański

   18 marca zmarł pan Mieczysław Erdmański, nadzwyczajny szafarz Komunii św. parafii pw. NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy.
Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę 23 marca 2024 r. w kościele parafialnym przy ul. Jaskółczej 39 w Bydgoszczy - o godz. 11.00 różaniec, a następnie o godz. 11.30 Msza św. pogrzebowa.
Pamiętajmy w modlitwie.
RIP. Amen.
I tura rekolekcji Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej.

    Od 15 do 17 marca 2024 r. w Licheniu odbyła się pierwsza tura dorocznych rekolekcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., w której uczestniczyło 170 panów pełniących tę funkcję w różnych parafiach diecezji bydgoskiej.
    Pierwszego dnia, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, uczestnicy rozważali Mękę Pana Jezusa i cierpienia, które przeżywał nasz Zbawiciel, a w czasie Mszy św., na podstawie testamentu duchowego Benedykta XVI, zostało im wyjaśnione co znaczy w dzisiejszych czasach być „bezpiecznym od wszelkiego zamętu”.
    Drugiego dnia ćwiczeń duchowych rekolektanci rozważyli tajemnicę cierpienia i szukania jego sensu w dziele Jezusa Chrystusa oraz przypomnieli sobie praktyczne aspekty liturgiczne wizyt u osób chorych. Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka, który na koniec dnia spotkał się z uczestnikami rekolekcji, którzy z Pasterzem diecezji podzielili się refleksjami nad tematami poruszanymi w dniach rekolekcyjnych.
    Ostatniego dnia nadzwyczajni szafarze Komunii św. diecezji bydgoskiej zapoznali się z tym, jak chorzy, od strony psychologicznej, przeżywają swoje cierpienia i w jaki sposób można im w tych trudnych chwilach towarzyszyć.

2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017


Kontakt:

diecezjalny duszpasterz:

administrator strony:
Ks. dr Mateusz Nowak
mail: szafarze.nadzwyczajni.bydgoszcz(małpka)gmail.com
tel. 882 847 975

mail: szafarzebydg(małpka)gmail.com<br>

w miejsce (małpka) wstaw: @