Nadzwyczajni
                  Szafarze Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej
nformacje
wydarzenia
dokumenty
szafarze naszej diecezji
zmarli szafarze naszej diecezji

WYDARZENIA 2017


IX Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

    W sobotę 16 czerwca br. odbyła się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Był to nasz Diecezjalny Dzień Skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.Szafarze nadzwyczajni Komunii świętej u Matki Bożej Fatimskiej na dniu skupienia.    Żeby dobrze służyć trzeba uważnie słuchać i gorliwie spełniać polecenia. Więc zebraliśmy się 17 czerwca 2017r. na dniu skupienia w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej – kościele jubileuszowym.Pod przewodnictwem ks. Józefa Kubalewskiego, diecezjalnego duszpasterza szafarzy nadzwyczajnych, oddaliśmy cześć Sercu Jezusowemu odprawiając nabożeństwo czerwcowe.


Następnie adorowaliśmy Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie będąc z Tym który jest samym Życiem, samym Dobrem.
Rozważanie tajemnicy zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie i modlitwa przebłagania za zniewagi uczynione Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi dopełniły czasu przed nauką jaką skierował do nas ks. Aleksander Kozakowski.Temat nauki ascetycznej to: Św. Józef  opiekunem i wzorem szafarza” Ojciec duchowny naszego seminarium porównał naszą posługę do roli jaką pełnił św. Józef. Nie był kapłanem ale opiekował się Jezusem. Podobnie i my. Prelegent zwrócił uwagę na odpowiedzialność jaka spoczywa na nas, by świadectwo życia jakie dajemy przed światem było kryształowo czyste.    Zwieńczeniem naszego spotkania było misterium Mszy św. Celebrans - ks. Józef Kubalewski w kazaniu mówił o mało znanych faktach historii Fatimy. Taka umiejętność zobaczenia działania Boga w historii ludzkości jest ową pamięcią z której możemy czerpać nadzieję.

    Spotkanie zakończyliśmy rozmową przy herbacie, kawie, drożdżówce.
Serdecznie dziękujemy ks. Józefowi Kubalewskiemu za zorganizowanie spotkania, ks.  Aleksandrowi Kozakowskiemu za wygłoszoną naukę, ks. kan. Józefowi Orchowskiemu za gościnę i ks. Michałowi Szmanii za opiekę.
„Jesteś moją Pasją” – Bydgoska Droga Krzyżowa ulicami miasta

    W sobotę 25 marca uczestniczyliśmy w Bydgoskiej Drodze Krzyżowej.
Zakończenie wykładów na Studium Szafarzy Nadzwyczajnych

11 marca 2017 roku miały miejsce ostatnie wykłady w ramach Studium Szafarzy Nadzwyczajnych. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Bydgoszczy gościł nas w swych murach od października do marca na sześciu comiesięcznych spotkaniach. Ks. dr hab. Mirosław Gogolik dyrektor Instytutu, który zorganizował zajęcia, zadbał by miały one interesującą tematykę. Wykłady obejmowały: sakramentologię,  liturgikę, wstęp do teologii, teologię duchowości, teologię pastoralną - posługę chorym, teologię moralną wykładane przez Ks. dr hab. G. Bartha, Ks. dr J. Dębca,  Ks. prof. UAM dr hab. W. Szukalskiego, Ks. dr M. Puziaka, Ks. Wojciecha Retmana,  ks. Szymanowskiego.
Każde spotkanie rozpoczynało się Eucharystią pogłębiając naszą Wspólnotę. I tak wiara budowana spotkaniem z źródłem Miłości była wspierana przez rozum karmiony intelektualnym rozważaniem nauki Kościoła. Możliwość zadawania pytań i przekaz praktycznych doświadczeń dopełniały bogactwa naszych posiedzeń.
Na zakończenie tej edycji wykładów przybył ks. Józef Kubalewski diecezjalny duszpasterz Szafarzy Nadzwyczajnych Diecezji Bydgoskiej. Podziękował on osobom które prowadziły zajęcia, jak i słuchaczom. Podzielił się z nami planami na przyszłość, zaprosił do udziału w Bydgoskiej Drodze Krzyżowej 25 marca o godzinie 19.30.
Razem z ks. Mirosławem Gogolikiem rozdał dyplomy zakończenia Studium oraz wizerunki Matki Bożej Pięknej Miłości z błogosławieństwem ks. Biskupa Jana Tyrawy.
W zajęciach uczestniczyło około 110 Szafarzy.
Szafarze bardzo dziękują za błogosławieństwo, za stworzenie możliwości formacji, za trud prowadzenia wykładów i odpowiedzi na pytania.

     

    

     

Spotkanie opłatkowe z ks. bp Janem Tyrawą

   W 21 stycznia 2017 roku, o godzinie 10,00, w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników  ks.bp Jan Tyrawa odprawił Eucharystię dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej. Mszę świętą koncelebrowali ks. proboszcz Józef Kubalewski - nasz diecezjalny duszpasterz i ks. dr Mirosław Kiedzik.
Po mszy św. na plebani, podzieliliśmy się opłatkiem i życzeniami z księdzem biskupem i duszpasterzem diecezjalnym. Przy słodkim poczęstunku, którym nas podjął ks. Proboszcz, dzieliliśmy się naszym doświadczeniem i rozmawialiśmy o planach na przyszłość.

    


    

    

    

    

    

    

    

   

    

    

    

    

Kontakt:

diecezjalny duszpasterz:

administrator strony:
Ks. dr Mateusz Nowak
mail: szafarze.nadzwyczajni.bydgoszcz(małpka)gmail.com
tel. 882 847 975

mail: szafarzebydg(małpka)gmail.com

w miejsce (małpka) wstaw: @