Nadzwyczajni
                  Szafarze Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej
informacje
wydarzenia
dokumenty
szafarze naszej diecezji
zmarli szafarze naszej diecezji

WYDARZENIA 2022


Spotkanie  Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dekanatów:
Białe Błota i Osielsko
   W sobotę, 15 października w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z dekanatów Osielsko i Białe Błota.

Spotkanie  Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dekanatów:
Bydgoszcz
II Śródmieście, IV Wyżyny, VI Bartodzieje.

    Pod opieką Matki Bożej Pięknej Miłości odbyło się dekanalne spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dekanatów: Bydgoszcz II Śródmieście, IV Wyżyny, VI Bartodzieje w bydgoskiej Katedrze. Jak przystało w miesiącu różańcowym, właśnie od tej modlitwy rozpoczęliśmy nasze spotkanie.  Różaniec przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem prowadził ks. Karol Rawicz Kostro. W tajemnicach radosnych różańca wierni zgromadzeni w świątyni spotykali Boga objawiającego Swoją Miłość do nas. Podczas czwartej i piątej tajemnicy,w to rozmodlenie ks. Karol wprowadził lekką konsternację wplatając modlitwy wypowiadane po łacinie. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło nasze nabożeństwo. Po nim ks. Mateusz Nowak wraz z ks. Karolem Rawiczem Kostro celebrowali Eucharystię. Ks. Mateusz Nowak odprawiał ją w intencji: "o łaskę dobrej i żarliwej służby, przynoszącej chwałę Panu Bogu, dla NSKŚ i ich duszpasterza ks Mateusza Nowaka" zaś ks. Karol Rawicz Kostro "Bogu który był, który jest i który przychodzi dziękował (także w naszym imieniu), że nam obawia Swoje Piękno, że nam daje Swoje Życie, że nas zabiera do Swojej Pełni."
W swojej homilii ks.Mateusz wskazywał na Matkę Bożą jako wzór do słuchania i wypełniania Bożej woli.Po Mszy św. mieliśmy kwadrans prywatnej modlitwy, kiedy w ciszy adorowaliśmy Boga.
Wspólne zdjęcie przed ołtarzem zakończyło tę część spotkania.    Następnie udaliśmy się na ulicę Grodzką, w gościnne progi Centrum Edukacyjno-Formacyjnego im. bł. Bp. Michała Kozala, gdzie przy kawie, herbacie, ciastku wysłuchaliśmy wprowadzenia w temat formacyjny: "Ustanowienie Eucharystii w perspektywie biblijnej"  wygłoszonego przez Łukasza Latosińskiego. Tekst źródłowy do zapoznania się z tematem otrzymaliśmy wcześnie mailem. Był on zaproszeniem do jeszcze głębszego poznawania Boga przez i Pismo święte, i Eucharystię, i przebywanie z Nim sam na sam by rozważać i zapamiętywać - jak Maryja - wielkie dzieła Boże.

    Od tematu formacji szybko przeszliśmy do wymiany doświadczeń związanych z pełnioną funkcją.
A biorąc pod uwagę dużą rozpiętość - od niedawno powołanych - do wielodziesięcioletnich praktyków czasu pełnienia funkcji były one bardzo ciekawe. Naszemu diecezjalnemu duszpasterzowi, ks. Mateuszowi Nowakowi i ks. Rawiczowi Kostro serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, uwagę, modlitwę, serce.
Spotkanie  Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dekanatu  Bydgoszcz V Fordon.    W sobotę 24 sierpnia 2022 r. odbyło się szóste dekanalne spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Panowie z dekanatu Bydgoszcz V Fordon spotkali się w parafii pw. Łukasza i św. Rity w Bydgoszczy, której kościół parafialny jest jednocześnie diecezjalnym sanktuarium św. Rity.Po słowie wstępnym Księdza Proboszcza Mirosława Pstrągowskiego, który przedstawił historię parafii i sanktuarium, została odprawiona Msza św. w kaplicy Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych.

Jak zawsze był też czas na adorację Najświętszego Sakramentu,a także braterskie spotkanie przy stole.Spotkanie  Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dekanatu  Bydgoszcz III Południe


    W sobotę 17 września 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Panowie z dekanatu Bydgoszcz III Południe spotkali się w parafii pw. Trójcy Świętej w Bydgoszczy.Po Mszy św., którą sprawował ks. Mateusz Nowakbył czas na ciche bycie z Panem Jezusem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.
Na koniec miało miejsce braterskie spotkanie przy stole, które stało się okazją do wymiany doświadczeń związanych z pełnieniem funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

Spotkanie  Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dekanatów:
Wysoka, Mrocza, Wyrzysk i Nakło nad Notecią.

    W sobotę 10 września 2022 r. po wakacyjnej przerwie wznowione zostały spotkania formacyjne dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.Tym razem w parafii pw. NMP Różańcowej w Wysokiej spotkali się panowie z dekanatów Wysoka, Mrocza, Wyrzysk i Nakło nad Notecią.
Po Mszy św., sprawowanej przez kapłanów posługujących w miejscowej parafii i ks. Mateusza Nowaka – diecezjalnego duszpasterza NSKŚ,miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a także braterskie spotkanie przy stole.
Spotkanie 
Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dekanatów
Złotów I, Złotów II i Sępólno Krajeńskie.

    Dnia 2 lipca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie modlitewno-formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Tym razem w parafii pw. Św. Barbary w Radwanicy spotkali się panowie z dekanatów Złotów I, Złotów II i Sępólno Krajeńskie.
    W I sobotę miesiąca Ks. Mateusz Nowak w czasie Mszy sw. przypomniał uczestnikom dlaczego sobota poświęcona jest Maryi, a także znaczenie I sobót miesiąca w wezwaniu Matki Bożej w Fatimie.    Po wspólnie przeżytej Eucharystii, którą koncelebrował ks. Bartłomiej Brzeziński, wikariusz parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Złotowie, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.
    Na koniec miało miejsce braterskie spotkanie przy stole.    Dziękujemy ks. Proboszczowi Sławomirowi Patelskiemu za bardzo czynne włącznie się nie tylko w część modlitewną, ale także "kulinarną".

Spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej na Piaskach    W sobotę 25 czerwca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W parafii pw. Świętej Rodziny w Bydgoszczy spotkali się Panowie z Dekanatu Bydgoszcz I Północ. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, podczas której ks. Mateusz Nowak poświęcił homilię Niepokalanemu Sercu Maryi i jego znaczenie w życiu człowieka wierzącego, w tym nadzwyczajnego szafarza Komunii św.
Następnym punktem programu była adoracja Najświętszego Sakramentu, a na koniecodbyło się braterskie spotkanie przy wspólnym stole.

Pierwsze (między)dekanalne spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej    W sobotę 28 maja 2022 r. w parafii pw. św. Mikołaja w Szaradowie odbyło się pierwsze (między)dekanalne spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, w którym wzięli udział przedstawiciele dekanatów Szubin, Łabiszyn i Kcynia.Spotykając się ze swoim duszpasterzem, ks. Mateuszem Nowakiem, oraz z braćmi przy ołtarzu podczas liturgii, a także przy wspólnym stole, była okazja do pogłębienia jedności i wymiany doświadczeń.

Zapraszamy NSKŚ do udziału w kolejnych zaplanowanych spotkaniach!

Rekolekcje kandydatów do posług stałych

    W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. kandydaci do posług stałych lektoratu i akolitatu w Diecezji Bydgoskiej przeżywali wraz ze swoimi rodzinami rekolekcje w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.
Wśród nich była trzecia grupa szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej.    Czas spędzony w Licheniu był obfity w różnego rodzaju spotkania, mające na celu pogłębienie swojej wiary oraz umiejętności właściwej proklamacji słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, co przy wypełnianiu posługi lektora ustanowionego jest pożądane. Warsztaty z przedstawieniem zasad prawidłowej dykcji, akcentowania i artykulacji poprowadził ks. Łukasz Kucharski.
Oprócz ćwiczeń oraz poznawania odpowiednich technik prawidłowego czytania, kandydaci do posług zapoznali się z treścią „Wprowadzenia do II wydania lekcjonarza mszalnego”, aby mieć świadomość odpowiedzialności za powierzoną im posługę, co w treści dokumentu zostało wyrażone poprzez jej teologiczne i praktyczne wyjaśnienie.Kandydatom towarzyszyły ich małżonki wraz z dziećmi. Rodzinny charakter tych rekolekcji podkreślił, że kandydaci, którzy żyją w małżeństwie sakramentalnym wchodzą na drogę tego szczególnego powołania w Kościele wraz ze swoimi najbliższymi, którzy im na tej drodze towarzyszą i ich wspierają.Dla żon kandydatów zorganizowano w czasie rekolekcji osobne spotkania formacyjne, podczas których miały możliwość zapoznania się ze specyfiką posług lektora i akolity. Dziećmi zajmowała się w tym czasie przygotowana diakonia wychowawcza.    Podsumowaniem rekolekcji była Msza Święta sprawowana w Niedzielę Miłosierdzia w licheńskiej bazylice, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Kandydaci do posług stałych włączyli się do asysty liturgicznej.tekst za : https://liturgicznabydgoszcz.pl/2022/04/25/rekolekcje-kandydatow-do-poslug-stalych/


II turnus rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

    Od 1 do 3 kwietnia 2022 r. trwał drugi turnus rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej w Licheniu. Wzięło w nim udział prawie 150 panów z różnych parafii naszej diecezji.    Oprócz udziału we wspólnych modlitwach, uczestnicy wysłuchali konferencji duchowych wygłoszonych przez swojego duszpasterza – ks. dra Mateusza Nowaka na temat sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.Wykład przypominający o zasadach udzielania i przyjmowania Komunii Świętej wpisany w szerszy temat piękna liturgii wygłosił ks. Karol Rawicz-Kostro.Istotnym momentem rekolekcji było spotkanie z Księdzem Biskupem oraz udział w Eucharystii pod Jego przewodnictwem.

źródło: https://liturgicznabydgoszcz.pl/2022/04/03/ii-turnus-rekolekcji-dla-nadzwyczajnych-szafarzy-komunii-sw/I tura rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej


    W dniach 4-6 marca 2022 r. odbywały się doroczne rekolekcje formacyjne dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej w Licheniu. W rekolekcjach wzięło udział 131 mężczyzn. II turnus odbędzie się w dn. 1-3 kwietnia, również w Licheniu.    Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się od celebracji Mszy Świętej z homilią wygłoszoną przez duszpasterza NSKŚ Ks. Mateusza Nowaka o „niesieniu Chrystusa” na wzór Maryi podążającej do Elżbiety. Na zakończenie dnia odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Drugi dzień rekolekcji szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej w Licheniu był wypełniony modlitwą i nauczaniem. Ks. Mateusz Nowak wygłosił dwie katechezy:
1. O rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii, sięgając do wypowiedzi doktrynalnych Kościoła. 2. O sakramencie pokuty i pojednania w życiu NSKŚ.
Ks. Karol Rawicz-Kostro przedstawił wykład „Liturgia – uszlachetniające piękno”, ukazując konieczność formacji liturgicznej idącej w parze z głębszym rozumieniem mistagogii liturgii.Omówiono również list Ks. Biskupa „pro memoria w kwestii udzielania Komunii Świętej”. Na zakończenie dnia wzięliśmy udział w Eucharystii sprawowanej przez Ks. Biskupa Krzysztofa, po której odbyliśmy spotkanie z naszym gościem z możliwością zadawania pytań i wymianą doświadczeń.Trzeci dzień rozpoczęliśmy od modlitwy porannej w bazylice a następnie, po śniadaniu wysłuchaliśmy ostatniej konferencji Ks. Mateusza Nowaka o prawach i obowiązkach świeckich w Kościele, z uwzględnieniem szczególnej funkcji, jaką jest bycie NSKŚ.
Szczytem dnia była uroczysta Eucharystia, która rozpoczęła się od procesji ze śpiewem litanii do Świętych.

Wspólnym niedzielnym obiadem zakończyliśmy I turę rekolekcji dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Diecezji Bydgoskiej.

W pierwszym turnusie rekolekcji wzieło udział 131 mężczyzn z różnych parafii diecezji.

źródło: https://liturgicznabydgoszcz.pl/2022/03/07/i-tura-rekolekcji-dla-nadzwyczajnych-szafarzy-komunii-swietej/


Zmarł
Henryk Otlewski

    2 marca 2022 r. odszedł do domu Ojca w niebie p. Henryk Otlewski, wieloletni szafarz nadzwyczajny Komunii św. w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy.
Niech Pan go obdarzy chwałą nieba. Amen.
Kontakt:

diecezjalny duszpasterz:


administrator strony:
Ks. dr Mateusz Nowak
mail: szafarze.nadzwyczajni.bydgoszcz(małpka)gmail.com
tel. 882 847 975

mail: szafarzebydg(małpka)gmail.com

w miejsce (małpka) wstaw: @